750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO İmkanı

TÜKENDİ
  • Sayı-50 Roman Kahramanları

Sayı-50 Roman Kahramanları

ÜRÜN KODU / ISBN : 97713094408/50

Yazarı: Kolektif
Türü: Edebiyat Dergisi Sayı:50
Sayfa sayısı: 192
Basım Tarihi: Nisan/Haziran 2022

  • İNDİRİM %20
  • 104.00 TL 130.00 TL

20 Haziran, 2024 tarihinde kargoda.

Editörden

50. sayımıza ulaşmanın mutluluğu ile “Merhaba” diyoruz sevgili roman kahramanları…

Bu özel sayımızın ilk konusu “Mübadele”. 2014 yılında –dergimizin 20. sayısında– sevgili İbrahim Dizman editörlüğünde altı makaleden oluşan bir “Mübadele” dosyası yayımlamıştık. Bu sayımızda da yine mübadeleyi, bu defa biraz daha geniş olarak ve hem Yunanistan’dan hem Türkiye’den yazarların kaleme aldığı toplam 20 makale ile ele aldık. Resmî tarihi az çok biliyoruz ama istatistikler, rakamlar, anlaşmalar dışında edebiyat dünyasında nasıl bir iz bırakmıştır mübadele ve mübadiller? İşte bu soruların cevaplarını merak eden okurlarımız için dosyalarımızın iyi bir başlangıç olacağına inanıyoruz.

İkinci dosyamız ise “Kent ve Kahraman: Roma” başlığını taşıyor. Bu dosyada İtalyan edebiyatının farklı dönemlerinden yazarların eserlerindeki birkaç farklı Roma’yla tanışacağız. Dosya editörlerimizin dediği gibi “…siz değerli okurlar kenti farklı açılardan daha yakından tanımak için dosyada adı geçen eserleri okumaya davetlisiniz. Kim bilir belki bir gün roman kahramanlarının geçtiği sokaklardan sizler de geçersiniz.”

Dosyalarımızdan sonra ise üç serbest incelemeye yer verdik. Mayıs 1952’de kaybettiğimiz Memduh Şevket Esendal’ı ölümünün 70. yılında, Miras romanıyla ilgili makale ile anmış olduk. Diğer iki serbest inceleme yazısında ele alınan konular ise Ernest Hemingway’in Yaşlı Adam ve Deniz romanı ve Edgar Allan Poe’nun resme yansıyan imgeleri oldu.

Bu zor ekonomik koşullarda dergimizden desteklerini esirgemeyen yazarlarımıza, editörlerimize ve tabii ki okurlarımıza teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Serap İlhan Asan

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4